Oblicz koszt wynajmu długoterminowego lub leasingu

 • Oferta
  wynajmu
 • Oferta
  leasingu
 • Oferta
  ubezpieczeniowa
 • Dane kontaktowe

  JAKIEGO SAMOCHODU SZUKASZ ?

  Dodaj załącznik
 • Dane kontaktowe

  JAKIEGO SAMOCHODU SZUKASZ ?

  Dodaj załącznik
 • Oferta ubezpieczeniowa

  Dane klienta

  Szczegóły samochodu

  Dodaj załącznik

Własna kalkulacja samochodu

Potrzeby jest Ci samochód? Jeśli zachodzi taka konieczność, wówczas stajesz przed trzema drogami postępowania. Pierwsza to po prostu zakup samochodu. Druga to wzięcie go w leasing. Trzecia to wynajem samochodu. Pierwszy sposób nie jest dostępny dla każdego. Mało kto dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, aby nabyć auto za gotówkę. Rozwiązaniem jest oczywiście wzięcie kredytu lub pożyczki na wymarzone cztery kółka.

Niestety, aby tak się stało, trzeba przejść przez szereg formalności, zaczynając od sprawdzenia wiarygodności kredytowej kredytobiorcy. Często wymogiem niezbędnym jest posiadanie określonej kwoty na wpłatę własną. Może być to wymóg nie do spełnienia, a jeśli ma się jakiekolwiek negatywne wpisy w BIG czy BIK-u, skutecznie zablokują one możliwość pozyskania pożyczki na samochód.

Pozostają zatem dwie opcje – leasing lub wynajem. W jaki sposób sprawdzić, która z tych metod będzie bardziej się opłacać? Temu służy właśnie kalkulacja. Wyjaśniamy, nam czym polega oraz jak ją wykonać?

Czym się różni wynajem od leasingu samochodu?

Nim jednak przejdziemy do kalkulacji, warto najpierw dokładnie dowiedzieć się, na czym polegają dwie wspomniane możliwości – leasing samochodu oraz wynajem długoterminowy. Są to bowiem dwie różne formy posiadania pojazdu, zaś to, która będzie lepsza, zależy od indywidualnego przypadku. Dlatego warto dokładnie poznać różnice pomiędzy jedną a drugą, ponieważ może okazać się, że na przykład, choć koszt wynajmu długoterminowego samochodu będzie niższy od leasingu, to jednak leasing może okazać się bardziej praktycznym rozwiązaniem.

Leasing

Leasing – jest to metoda finansowania samochodu, w której uczestniczą dwie strony: leasingodawca oraz leasingobiorca. Ogólnie wygląda to tak: leasingodawca pokrywa koszt zakupu samochodu i przekazuje go leasingobiorcy, który zobowiązuje się przez określony okres czasu spłacać leasingodawcy comiesięczne raty. Wymagana jest przy tym pierwsza i ostatnia wpłata. Obie określane są indywidualnie i mogą wynosić od 1 do 45% wartości samochodu. Cennik różni się w zależności od firmy leasingowej.

Leasing przypomina nabycie samochodu w formie ratalnej, jednak – co różni go od kredytu – po wpłaceniu ostatniej raty leasingobiorca może zdecydować się na niezapłacenie ostatniej wpłaty. Wówczas samochód przechodzi na własność leasingodawcy. Choć nie wydaje się to rozsądne, często zdarzają się życiowe sytuacje, które przekreślają wcześniejsze plany. W przypadku firmy może być to na przykład ciężka sytuacja finansowa lub bankructwo, jeśli zaś chodzi o osobę prywatną, tutaj również mogą przydarzyć się problemy finansowa, a także po prostu nie podobać się jej dany pojazd. W trakcie trwania okresu umowy leasingowej ma się sposobność sprawdzenia samochodu w różnych warunkach – i nie zawsze testy te wypadają pomyślnie.

Jeśli jednak firma lub osoba prywatna zdecyduje się na ostatnią, umówioną wpłatę, wówczas samochód przechodzi na jej własność. Zaletą leasingu jest to, że nie potrzebna jest większa gotówka, aby mieć do dyspozycji wybrane auto. Sprawia to, że często z tej formy finansowania korzystają rozwijające się firmy - samochód pracuje na siebie i swoje raty leasingowe! Oczywiście koszty eksploatacji pojazdu należą przez cały czas do leasingobiorcy.

Wynajem

Druga opcja to wynajem długoterminowy samochodów. Ceny za taką usługę różnią się w zależności od firmy. Zazwyczaj są to jednak koszty znacznie mniejsze od rat leasingowych. Umowa wynajmu zawierana jest pomiędzy firmą wypożyczającą samochody a osobą fizyczną lub firmą. W jej myśl osoba wynajmująca płaci co miesiąc wynajmującemu określoną kwotę, a w zamian za to może korzystać z samochodu. Ważnym zastrzeżeniem jest zapis o maksymalnej ilości kilometrów, jakie można przejechać miesięcznie wynajętym pojazdem.

Co jest zaletą wynajmu samochodu? Przede wszystkim to, że nasza firma dba o to, aby koszt wynajmu długoterminowego samochodu nie tylko sam w sobie był atrakcyjny, ale również zawierał dodatkowe usługi, np. ubezpieczenie czy opony na zmianę. To pozwala na znaczne zredukowanie kosztów eksploatacji. Poza tym wynajmujący nie jest „przywiązany” do danego pojazdu. Po zakończeniu okresu wynajmu może wynająć dowolny inny, rozstają się z obecnie posiadanym.

Czy są tu jakieś wady? Główna jest taka, że nigdy nie ma się samochodu na własność. Owszem, jeździsz nim i płacisz za niego oraz jego eksploatację (żadna firma wynajmująca samochód nie pokryje za Ciebie kosztów paliwa), ale ostatecznie auto wraca do właściciela. Jest to jednak dobra opcja, aby przez jakiś czas mieć wymarzony samochód. Niektórzy kierowcy wynajmują samochody na kilka miesięcy, aby sprawdzić je w praktyce przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie.

Co to jest kalkulacja i dlaczego warto ją wykonać?

Kalkulacja to najlepsza droga do tego, aby przekonać się, czy bardziej opłacalny będzie leasing, czy wynajem długoterminowy samochodów. Ceny obejmują wiele aspektów, a jeśli jest między nimi duża różnica, wówczas łatwo wskazać zdecydowanego zwycięzcę. Na tej stronie znajduje się usługa wykonania własnej kalkulacji. Potrzebne Ci będą szczegółowe informacje dotyczące:

 • marki i wartości pojazdu;
 • wielkości wkładu własnego, jakim dysponujesz;
 • okresu wynajmu lub leasingu oraz miesięcznej opłaty w obu przypadkach;
 • w przypadku leasingu – wysokość wpłaty pierwszej i wpłaty ostatniej;
 • ilość kilometrów, które planujesz przemierzać miesięcznie

Cennik opłat powinien znajdować się na stronie każdej firmy zajmującej wynajmem oraz leasingiem. W przypadku naszej oferty zadanie jest ułatwione – po dokonaniu wyboru pojazdu, którego wynajmem lub leasingiem jesteś zainteresowany, masz dwa przyciski: „Wynajmij” oraz „Weź w leasing”.  Po wybraniu dowolnego z nich otrzymujesz wygodny panel, w którym możesz wybrać preferowany okres najmu/finansowania i/lub liczbę kilometrów.

Na podstawie podanych przez Ciebie danych zostanie wyliczony automatycznie koszt miesięcznej opłaty za leasing lub wynajem. A ponieważ za leasing lub wynajem długoterminowy samochodów ceny są różne, warto wyjaśnić, na jakiej podstawie są wyliczane. Oprócz wartości samego samochodu na koszt najmu bądź leasingu wpływają ubezpieczenia, dodatkowe usługi, nałożona marża, stopa WIBOR, opłaty dodatkowe (powinny być czytelnie i jasno przedstawione w umowie wynajmu oraz leasingu), a także koszty rejestracji pojazdu.

Ponieważ koszt wynajmu długoterminowego samochodu oraz leasingu ciężko samodzielnie wyliczyć, kalkulatory na stronach internetowych stanowią najlepsze źródło wiedzy o kosztach. Posłużmy się przykładem dla zilustrowania, jak to działa. Weźmy za przykład samochód MERCEDES GLB w ofercie Hellocar. Najpierw pole wynajem długoterminowy samochodów – cennik domyślnie pokazuje 1679 zł miesięcznie za roczny limit kilometrów wynoszący 10 000. Jeśli zwiększymy go do 15 000 km, cena zmienia się na 1759 zł. W obu przypadkach okres wynajmu wynosi 36 miesięcy.

Teraz zobaczmy, ile kosztowałby leasing tego samego samochodu przez taki sam okres. Tu cennik z pewnością będzie inny. Przy 36 miesiącach i wpłacie własnej oraz ostatniej wpłacie na poziomie 1% miesięczny koszt pojazdu to 4303 zł. Ponad dwa razy więcej, jednak weźmy pod uwagę, że wybraliśmy najniższe procenty w obu wpłatach. Sprawdźmy zatem, ile będzie wynosić koszt wynajmu, gdy zwiększymy ostatnią opłatę:

 • przy 5% jest to koszt 4154 zł
 • przy 10% wynosi on 3967 zł
 • przy 15% wynosi 3781,20 zł
 • przy 20% to wydatek 3584 zł

Przy 1% wpłata własna wynosi 1400 zł, a końcowa 20% to wykup za 28 000 złotych. Korzystając z kalkulatora na stronie, możesz przeprowadzać dowolne kombinacje procentów wpłaty własne i wielkości wykupu. Aby miesięczna rata leasingu wynosiła podobną kwotę, co wynajem – czyli 1679 złotych – należy zadeklarować w 35% wpłaty własnej i 35% wpłaty końcowej. Są to kwoty odpowiednio 42 000 i 49 000 złotych.

Należy mieć na uwadze, że powyższe wyliczenia są jedynie poglądowe i nie stanowią oferty.

Wynika z tego, że jeśli chcesz mieć samochód tanio w leasingu, musisz przygotować większe środki na pierwszą oraz ostatnią wpłatę. Za wynajem długoterminowy samochodów, cennik jest znacznie bardziej przystępny – jednak nie możesz przejąć pojazdu na własność. Czyli – coś za coś.

Co powie Ci kalkulacja?

Kalkulacja pozwoli Ci na ocenę swojej własnej zdolności finansowej - lub zdolności finansowej Twojej firmy. Gdy widzisz, że leasing jest zbyt drogi (obojętne, czy chodzi o miesięczny koszt czy pierwszą i ostatnią wpłatę), wówczas warto spojrzeć na cennik pokazujący opłaty za wynajem modelu, którym jesteś zainteresowany. Nie musisz uiszczać żadnej wpłaty początkowej czy własnej za wynajem długoterminowy samochodu! Cennik jest zazwyczaj bardzo przystępny, dzięki czemu możesz korzystać z wybranego przez siebie pojazdu bez obaw o problemy finansowe.

Jeśli jednak warunku finansowe leasingu nie są Ci straszne, gorszą opcją jest wynajem długoterminowy samochodu. Cennik w tym przypadku jest korzystniejszy dla umowy leasingowej, która zakończy się przejęciem samochodu na własność. Koszty leasingu mogą być mniejsze niż w przypadku zakupy auta na raty lub za gotówkę!

Jak to działa

 1. Wybierasz samochod

 2. Rezerwujesz samochod

 3. Otrzymujesz decyzję

 4. Odbierasz samochod

Wiadomość została wyslana!

Dziękujemy za kontakt.

Zamknij
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych oraz reklamowych. Szczegóły znajdują się w naszej polityce prywatności.