Czasy, w których finansowanie samochodu ograniczało się do dwóch form: gotówki lub kredytu już dawno minęły. Obecnie, jeśli myślisz o kupnie wymarzonych 4 kółek, masz do wyboru różne sposoby jego nabycia. Przeczytaj nasz tekst i zdecyduj, jakie finansowanie zakupu auta jest dla Ciebie najkorzystniejsze.
Gotówka
Najbardziej oczywistą formą finansowania auta jest gotówka. To sposób najszybszy i najprostszy. Nie wymaga od Ciebie angażowania w cały proces banku, wykazywania zdolności kredytowej czy oczekiwania na decyzję w sprawie udzielenia kredytu.
Finansowanie samochodu z własnej kieszeni pozwala też na pewne negocjacje, co do jego ostatecznej ceny. Zawsze możesz uzyskać zniżkę w salonie. Pamiętaj jednak, że mówimy o nowym aucie.
Dlatego też przed ostateczną decyzją, weź pod uwagę fakt, że taki zakup może znacznie nadszarpnąć domowy budżet, zamrażając na jakiś czas dużą część gotówki. Nie jest to zatem sposób na najtańsze finansowanie nowego samochodu. Poza tym wraz z jego zakupem, przyjmujesz na siebie wszystkie obowiązki związane z serwisowaniem czy odsprzedażą, gdy przestanie Ci być już potrzebny.
Kredyt
To kolejny pomysł na finansowanie auta. Zakłada udział banku, wkład własny i zazwyczaj równe miesięczne raty przez cały okres kredytowania. Oczywiście w przypadku pozytywnej decyzji kredytowej. Powinieneś też wziąć pod uwagę marżę, jaką narzuca kredytodawca oraz często obowiązek wykupienia polisy na życie. Nie jest to zatem rozwiązanie szybkie i tanie.
Możesz też zdecydować się na przykład na kredyt 50/50, który rozkłada cenę samochodu na dwie równe raty, a do całości dolicza tak zwaną ratę balonową, czyli dodatkową kwotę, którą należy dodać do cennikowej wartości auta. Wtedy całość spłacasz w dwa lata, ale wysokość jednej raty może być trudna do udźwignięcia. To dobre rozwiązanie tylko wtedy, gdy masz już połowę ceny auta, a drugą jesteś w stanie uzbierać w ciągu 12 lub 24 miesięcy.
Auto w abonamencie (wynajem)
Auto w abonamencie to stosunkowo nowa możliwość na finansowanie samochodu i cieszy się coraz większą popularnością. Polega ona na wynajmie nowego samochodu na czas określony w umowie i opłacanie w związku z tym miesięcznych rat bez możliwości jego wykupu w przyszłości.
W ramach miesięcznego abonamentu firma wynajmująca oferuje już najczęściej pełen pakiet, czyli ubezpieczenie, przeglądy, serwisowanie czy sezonową wymianę opon. W związku z tym raty za użytkowanie pojazdu nie należą do tanich, ale też nie jest tu wymagany wkład własny jak przy kredycie czy leasingu.
Do plusów tej formy finansowania samochodu należy też niewątpliwie brak zobowiązań, jeśli chodzi o jego eksploatację (serwis, ubezpieczania). Jest to dobre rozwiązanie, jeśli często lubisz zmieniać auta, ponieważ wynajem raczej nie zakłada przejścia pojazdu na własność. Po zakończeniu trwania abonamentu możesz więc śmiało wynająć kolejne nowe auto i cieszyć się jego możliwościami.
Więcej na temat wynajmu pisaliśmy w artykule „Wynajem samochodów zalety i wady”.
Leasing
Leasing przypomina nieco wynajem długoterminowy. Finansowanie auta w ten sposób również zakłada opłacanie comiesięcznych rat. Jednak w tej formie sam odpowiadasz za koszty związane z obsługą pojazdu, takie jak serwis czy ubezpieczenie. Po zakończeniu umowy leasingowej istnieje możliwość, ale nie obowiązek wykupienia pojazdu na własność. Możesz zatem go zwrócić i wziąć w leasing kolejny samochód.
Jednak w związku z tym firma leasingowa nakłada na Ciebie limit kilometrów i konieczność serwisowania pojazdu w ASO, czyli w autoryzowanej stacji obsługi pojazdów danej marki. Ma to na celu utrzymanie samochodu w jak najlepszym stanie aż do momentu, gdy stanie się on Twoją własnością lub do czasu, gdy wróci do firmy, bo nie skorzystasz z prawa do odkupienia auta. Decydując się na leasing, na pewno powinieneś uwzględnić kwotę wkładu własnego, koszt comiesięcznych rat i ewentualnie cenę wykupu auta.
Na temat zalet i wad leasingu przeczytasz więcej w tym materiale.
Finansowanie zakupu auta – co wybrać?
Teraz znasz już istniejące na rynku formy finansowania samochodu. Jednak, abyś mógł wybrać najlepszy dla siebie model finansowania, warto uwzględnić Twoje indywidualne potrzeby w zakresie kategorii czy marki auta, rodzaju zobowiązań oraz zasobów finansowych. Jeśli trudno Ci się zdecydować i potrzebujesz porady, to doradcy w Hellocar chętnie pomogą Ci w wyborze odpowiedniego rozwiązania. Dodatkowo przedstawią również atrakcyjną ofertę wynajmu lub leasingu.