Każdy kierowca stanął kiedyś przed trudnym wyborem typu – kupno auta, leasing czy wynajem. Niewątpliwie poruszanie się po dużym mieście, czy choćby zwykły wyjazd na weekend, bez samochodu może być uciążliwy. Rynek daje Ci wiele możliwości, jednak wybranie tej najlepszej wcale nie jest takie proste i oczywiste. Z poniższego wpisu dowiesz się: co lepsze – leasing czy wynajem oraz jakie są różnice między leasingiem a wynajmem długoterminowym.
Co lepsze – leasing czy wynajem?
O zaletach i wadach leasingu pisaliśmy w tym artykule, a o plusach i minusach wynajmu, możesz przeczytać tutaj. Leasing może obejmować zarówno nowe, jak i używane samochody. Najczęściej są to samochody osobowe, ale zdarzają się również dostawcze. Korzystne w wyborze leasingu jest to, że leasingobiorca nie podpisuje żadnych klauzul przywłaszczenia, ani nie musi posiadać dużego wkładu własnego. Na wydanie decyzji o leasingu będziesz czekał krócej niż na decyzję o kredycie. Jeśli zastanawiasz się nad tym, co wybrać – leasing czy wynajem, warto znać koszty leasingu i wiedzieć, co się na nie składa. Są to wkład własny, równe i ustalone raty leasingowe ustalane przed podpisaniem umowy oraz możliwość wykupu samochodu od firmy.
Wynajem długoterminowy a leasing – tutaj różnica polega przede wszystkim na tym, że w przypadku wynajmu nie zawsze musisz ponosić koszty opłaty stałej. Ponadto, jeśli nie stać Cię na zakup nowego auta, a oczekiwanie na kredyt jest długie, możesz w dobrej cenie wynająć wymarzony samochód. Co jeszcze musisz wiedzieć?
- Koszty wynajmu długoterminowego i leasingu zależą przede wszystkim od klasy pojazdu oraz dodatkowego wyposażenia.
- Leasing wymaga wpłaty wstępnej oraz zdolności kredytowej.
- Umowę leasingu w polskim prawie reguluje Kodeks Cywilny, są tam zawarte wszelkie warunki, jakie musisz spełnić, aby zawrzeć umowę.
- W trakcie spłacania leasingu właścicielem auta cały czas pozostaje leasingodawca, a dopiero po spłacie auta Ty, czyli leasingobiorca.
- Co ważne, przez okres umowy z auta możesz korzystać jedynie Ty. Nie wolno użyczać środka leasingowanego osobom trzecim.
Leasing a wynajem długoterminowy – różnice
Wynajem długoterminowy czy leasing? To zależy od środków, jakie posiadasz. Koszty wynajmu długoterminowego są to stałe opłaty abonamentowe płacone co miesiąc. Co ciekawe, są one znacznie niższe niż w przypadku leasingu. W cenę takiego wynajmu wliczane są ubezpieczenia OC oraz AC. Jeśli przekroczysz limit kilometrów zapisany w umowie, w przypadku wynajmu długoterminowego trzeba ponieść dodatkowe koszty. Wynajem jest więc opłacalny także dla firm, jednak jedynie dla tych, które nie pokonują miesięcznie wielu kilometrów.
Wkład własny przy wyborze leasingu to najczęściej 20%. Te pieniądze musisz mieć na start. Jeśli w umowie zapisany jest wykup, Twoja firma musi go dokonać po zakończeniu umowy. Dla większości osób jest to dobra forma zakupu samochodu, która nie wiąże się z dużymi kosztami na raz, ani nie potrzebują do tego kredytu. Wypożyczalnie samochodów najczęściej oferują firmom wynajem aut na krócej, co w przypadku leasingu nie jest możliwe.
Przedstawiamy krótkie porównanie obydwóch form sfinansowania.
Najem długoterminowy:
- Brak opłaty wstępnej,
- Umowa może być zawarta na krótszy termin,
- Możliwość wymiany auta na nowe w tej samej cenie po zakończonej umowie,
- Przwidywalne, stałe koszty,
- Kwestia wykupu należy do Ciebie,
- Niższa rata,
- Stałe pakiety w racie miesięcznej (pakiet serwisowy, pełne ubezpieczenie, dodatkowy komplet opon wraz z przechowywaniem).
Leasing:
- Użytkownik ma prawo do ulg podatkowych,
- Użytkownik jest zwolniony z podatku PCC i akcyzy samochodowej,
- Suma wszystkich opłat uiszczanych przez leasingobiorcę może niekiedy okazać się niższa od kosztów zakupu tego sameo dobra,
- Wymagana nieduża opłata wstępna,
- Umowa zawierana na dłuższy termin,
- Sami musimy naprawić niespodziewane usterki auta oraz pokryć koszty serwisu,
- Konieczność pełnego ubezpieczenia pojazdu (OC, AC) przez cały okres trwania umowy,
- Brak możliwości oddania auta podmiotom trzecim.
Co jeszcze warto wiedzieć?
- W przypadku wynajmu możesz po zakończeniu usługi wybrać inne, nowe auto.
- W przypadku leasingu, jeśli kupisz auto, to korzystnie, ale za to należy pamiętać, że taki samochód będzie miał już swoje lata.
- Analizując długoterminowe koszty leasingu czy wynajmu auta, można zauważyć, że są one podobne. Dzieje się tak, ponieważ wyższy abonament za wynajem zawiera w sobie wszystkie opłaty i koszty użytkowania samochodu. W przypadku leasingu to leasingobiorca dba o ubezpieczenie, serwisowanie czy sezonową wymianę opon.
Dla kogo jaka opcja – zakup leasing czy wynajem?
Na pewno zastanawiasz się nad tym, która opcja będzie dla Ciebie odpowiednia. Jeśli chodzi o zakup auta za gotówkę, to trzeba pamiętać, że jeśli nie masz swoich oszczędności, kredyt na samochód jest drogi. Ponadto kupowanie auta za gotówkę to zamrożenie środków przez dłuższy czas, które później znacznie maleją.
Leasing czy wynajem długoterminowy to opcje bardzo zbliżone, jednak nieco się od siebie różnią. W leasing samochód chętnie biorą firmy, w których jeździ się dużo i często, a wykonywanie pracy bez samochodu nie jest możliwe. Takie auto można wliczyć w koszty i ta opcja jest jeszcze bardziej opłacalna. Wynajem długoterminowy (np. Porsche) polecany jest tym, którzy lubią często zmieniać auta na nowe, nie przekraczają wyznaczonych w umowie limitów kilometrów i nie chcą kupować samochodu za gotówkę. Należy jednak pamiętać, że takiego auta z najmu długoterminowego nie dostaniesz, ani nie wykupisz po skończeniu umowy, jak to jest w przypadku pojazdów nabytych w leasing. Jeśli nie możesz się zdecydować, a każda opcja wydaje się być kusząca, najlepiej poradzić się doświadczonych doradców, których znajdziesz w firmie tworzącej unikalne oferty finansowania samochodów Hellocar.