Gdy decydujesz się na wynajem samochodu, otrzymujesz go w perfekcyjnym stanie technicznym oraz z nienagannie czystym, wręcz lśniącym wnętrzem. Zupełnie tak, jakby kupiło się go właśnie w salonie. I podobnie jak w przypadku własnego auta, także i o ten należy zadbać, aby nie pojawiły na nim ślady zużycia. Pielęgnacja samochodu jest nie tylko niezbędna do zachowania komfortu jazdy, ale również wymagana warunkami umowy wynajmu.
Jak dbać o wynajęty samochód?
Dbanie o samochód z wypożyczalni nie różni się zbytnio od dbania o własny pojazd, a najlepsza sytuacja to taka, w której oddaje się go dokładnie w takim samym stanie, w jakim wypożyczyło. Dotyczy to trzech aspektów: stanu technicznego samochodu, wyglądu zewnętrznego, czystości kabiny pasażera. W umowie najmu powinien znajdować się stosowny zapis, wyjaśniający szczegółowo każdy z nich – w przypadku niewywiązania się ze zobowiązań możesz zapłacić ustaloną karę!
Oto porady, jak dbać o auto w taki sposób, aby we wszystkich trzech było ono nieskazitelne.
Zewnętrzna pielęgnacja samochodu to przede wszystkim dbanie o jego stan wizualny, od lakieru zaczynając. W celu jego zabezpieczenia często okleja się go bezbarwną folią ochronną. Jest to zabieg skuteczny, powszechnie praktykowany na całym świecie. Grubość folii pozwala na uniknięcie zarysowań, chroni również przed drobnymi kamyczkami oraz pyłem. Jej zakładanie nie jest jednak operacją, którą możesz wykonać samodzielnie – powinien wykonać ją serwis samochodowy.
W gestii osoby wynajmujące leży także naprawa wszystkich widocznych uszkodzeń i usterek powstałych w trakcie eksploatacji, np. rozbitej szybki w lusterku czy pękniętej obudowy reflektora. To również zadanie dla serwisu samochodowego – choć osoba znająca się na rzeczy może wykonać taki zabieg samodzielnie. Tu warto dodać, że niektóre z firm wynajmujących samochody idą na rękę wynajmującym i wliczają drobne naprawy do pakietu korzyści, otrzymywanych przez najemcę.
Podobnie rzecz się ma ze stanem technicznym pojazdu. Jeśli pożyczasz całkowicie sprawny, w idealnym stanie, warto upewnić się przed oddaniem, że nic się nie zmieniło. Konieczny będzie przegląd. Tutaj również niektórzy wypożyczający, jak np. Hellocar, finansują taki zabieg, co odciąża osobę wynajmującą od płacenia za niego z własnej kieszeni. W przypadku wykrycia usterki należy powiadomić o niej wypożyczalnię. Jeśli okaże się ona niezawiniona przez kierowcę, a wynika np. z naturalnego zużycia elementów pojazdu na skutek eksploatacji, może on otrzymać inne auto, zaś obecnie używane trafi do serwisu.
A jak dbać o samochód wewnątrz, czyli w kabinie? Przede wszystkim – zachowaj porządek. Przed oddaniem samochodu przyda się wytrzepanie dywaników, przetarcie deski rozdzielczej, odkurzenie i ewentualna przepierka tapicerki. Podczas okresu wypożyczania unikaj sytuacji mogących spowodować trwałe uszkodzenia elementów wnętrza – na przykład rozlania picia na siedzenia. Ponadto zrozumiałe jest, że wraz z samochodem oddajesz również kluczyki, a także wszelkie dodane przez wypożyczalnię elementy – jak kamera cofania, GPS i podobne dodatki.
Powyższe porady dotyczą nie tylko samochodu wynajętego. Pamiętaj, aby dbać o auto z leasingu i to w trakcie trwania całej umowy. Dlaczego? Otóż nie zawsze po jej zakończeniu decydujemy się na wykup pojazdu, a kondycja zwracanego również musi być jak najlepsza. W przeciwnym przypadku możesz zapłacić karę – zapis na ten temat również znajduje się w każdej umowie leasingowej.
Za co możesz zapłacić?
Lista rzeczy, za które możesz zapłacić kary umowne, jest pokaźna, jednak nie powinna Cie przerażać – zrozumiałe jest, że jeśli rozbijesz w wynajętym pojeździe szybę lub uszkodzisz zderzak tak, że wymaga on wymiany, nikt nie będzie ponosić za Ciebie kosztów. Dobrze także wiedzieć, jak dbać o samochód zimą, aby nie doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń – jeśli jesteś początkującym kierowcą, warto poczytać fachowe artykuły na ten temat. Poniższa lista defektów pomoże Ci zrozumieć, jak dbać o nowy samochód, aby nie zapłacić kary przy jego oddaniu.
Opłaty mogą zostać naliczone za:
-
trwałe uszkodzenia elementów zewnętrznych
-
trwałe uszkodzenie elementów wewnętrznych
-
zniszczenie lub zgubienie elementów wyposażenia (kluczyki, radio itp.)
-
uszkodzenia lakieru wymagające renowacji
-
pęknięcia na szybach, lusterkach oraz reflektorach
-
uszkodzone elementy elektroniczne (z winy najemcy)
-
jakiekolwiek autorskie przeróbki pojazdu
Trzeba przyznać, że nie są to jakieś „wydumane” zasady – gdyby człowiek wypożyczał swój samochód np. znajomemu, nie chciałby, aby ten za jakiś czas oddał mu go z takimi niezbyt miłymi niespodziankami, jak rozbita szyba, prawda? Dlatego pamiętaj o jednym - pielęgnacja samochodu raz na jakiś czas nie wymaga dużego nakładu sił ani środków, a pozwoli uniknąć niezbyt przyjemne konieczności płacenia. No i Tobie będzie milej jeździć się samochodem, w którym „czuć” świeżość i pełną sprawność.