Wiele osób kupujących samochód na potrzeby firmy, zadaje sobie pytanie, czy koszt ubezpieczenia samochodu można wliczyć w wydatki niezbędne do prowadzania działalności gospodarczej? Wydaje się, że to oczywiste, jednak warto sprawdzić, czy tak jest naprawdę. Tym bardziej że towarzystwa ubezpieczeniowe mają ciekawe propozycje dla osób, które chcą wykupić u nich ubezpieczenie samochodu na firmę.
Czy można wliczyć ubezpieczenie samochodu w koszty?
Zacznijmy najpierw od tego, co według przepisów i definicji jest „samochodem firmowym”. I tu zaskoczenie, ponieważ może nim być każdy samochód używany w celach służbowych. Musi on jednak spełniać kilka warunków, aby ubezpieczyciel uznał go za służbowy. Jednym z nich jest prowadzenie kilometrówki lub regulamin użytkowania pojazdu na potrzeby służbowe. A co ciekawe, nawet jeśli koszty eksploatacji pojazdu odliczane są od kosztów prowadzenia działalności, ubezpieczyciel nie ma obowiązku uznania go za służbowy!
Jak więc widać mamy w tym temacie sporą dowolność. Są jednak trzy cechy sprawiające, że każdy ubezpieczyciel uzna samochód za firmowy. Pierwsza – samochód jest zakupiony na firmę (czyli znajduje się w ewidencji środków trwałych), zaś dane w dowodzie rejestracyjnym to dane firmy, a nie osoby fizycznej. Druga – samochód jest wykorzystywany przez wszystkich uprawnionych pracowników. I w końcu trzecia – samochód jest używany w związku z profilem działalności, a więc np. służy do przewozu osób.
Choć wydaje się to nieco chaotyczne, w praktyce większość ubezpieczycieli nie robi większych problemów z uznaniem wskazanego przez właściciela firmy samochodu za służbowy.
Kiedy można wrzucić ubezpieczenie samochodu w koszty?
Koszt ubezpieczenia samochodu, czyli wysokość składki, obliczany jest w zależności od ilości użytkujących go osób, stanu technicznego pojazdu, częstotliwości jazdy oraz innych czynników. Ponieważ ubezpieczenie jest niezbędne do legalnego użytkowania samochodu, można go wrzucić w koszty, tak samo, jak np. wydatki na paliwo. Jednak należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Koszt OC i NNW oraz koszt AC rozlicza się osobno – nie można odliczyć sumy obu polis!
Jak wygląda to w praktyce, gdy chcemy wrzucić do wydatków ubezpieczenie samochodu? Koszt NNW i OC wchodzą w całości. W przypadku AC zależy to od wartości samochodu. Jeżeli dany samochód ma wartość do 150 tysięcy złotych, wówczas koszt ubezpieczenia wlicza się w całości. Gdy wartość pojazdu jest większa, może być ujęta w kosztach jedynie w wartości proporcjonalnej do wskazanej kwoty, czyli należy wartość samochodu podzielić przez 150 tysięcy, a wynik przemnożyć przez wartość ubezpieczenia.
Na przykład: AC wynosi 4000 złotych, a koszt samochodu 220 000 złotych. Dzielimy 150 tys. przez 220 tys., co daje nam 0,68, a następnie mnożymy przez 4 tys., otrzymując 2727 złotych. I właśnie taki jest koszt ubezpieczenia AC, który można wliczyć w koszty prowadzenia działalności.
Które ubezpieczenie samochodu warto wybrać?
Obecnie koszt ubezpieczenia samochodu może znacznie się różnić w zależności od wybranego ubezpieczyciela. Różnice wynoszą nawet kilka tysięcy złotych, dlatego dużą popularnością cieszą się internetowe wyszukiwarki ubezpieczeń – aby porównać oferty wszystkich ubezpieczycieli, sprawdzając ich strony, należałoby poświęcić na to mnóstwo czasu. Wśród ofert znajdują się pakiety assistance, zapewniające auto zastępcze, ale są również ubezpieczyciele proponujący w ramach składki dodatkowe usługi. To właśnie one wpływają na to, ile zapłaci się za ubezpieczenie samochodu. Koszt składki jest tym większy, im więcej opcji – więc zawsze zyskuje się coś za coś.
Samochód z wykupionym ubezpieczeniem w Hellocar
Jeśli chcesz wynająć samochód, nie musisz martwić się o ubezpieczenie. W naszej ofercie wszystkie proponowane w leasing i na wynajem długoterminowy mają wykupione pakiety ubezpieczeń, a w cenie najmu lub leasingu wliczone są także dodatkowe korzyści, np. opłacone przeglądy techniczne samochodu.
Hellocar świadczy usługi zarówno dla firm, jak i dla osób prywatnych. W obu przypadkach koszt wynajmu długoterminowego lub leasingu jest bardzo atrakcyjny! A jeśli mówimy o samochodzie branym w leasing na firmę, zyskujesz nie tylko dlatego, że w cenę wliczono koszt ubezpieczenia, ale masz także możliwość odliczenia wielu związanych z nim opłat – co wyjaśniamy w tym artykule.
Jeśli zatem chcesz mieć dobry samochód i pewne ubezpieczenie – zapoznaj się już dzisiaj z ofertą!