Wynajmujesz samochód lub dopiero rozważasz wynajęcie? Tego typu najem wiąże się z pewnymi konsekwencjami, a konkretnie – szeregiem zakazów tego, czego nie robić w wynajętym aucie oraz ustala on pewne limity co do ilości przejechanych kilometrów. Umowa najmu może być obszernym dokumentem i można mieć pewne podejrzenia co do tego, czy firma wypożyczająca nie umieściła w nim „haczyków”, które narażą Cię na straty.
Aby pomóc Ci w określeniu, czy zawierana umowa jest uczciwa, czy też coś się kryje za licznymi paragrafami, prezentujemy zestawienie standardowych zakazów. Nie są one czymś szczególnym, nie zostawiają także „tylnej furtki” dla wynajmującego, który mógłby wykorzystać ją do nałożenia kary. To zasady powszechnie znane i akceptowalne.
Wynajem samochodu – co jest zabronione?
To, czego nie robić w samochodzie, powinno być dokładnie wymienione w umowie wraz z konsekwencjami złamania zakazu. Dobrym przykładem może być wspomniany limit kilometrów. Czym on jest?
Otóż podczas wypożyczania samochodu określa się roczny limit kilometrów, które można przejechać wynajętym pojazdem. Nie powinno się go przekraczać, jednak jak wiadomo – w życiu różnie bywa i może okazać się, że przekroczenie limitu po prostu wymuszają różne sytuacje. W takiej sytuacji nie ma dużego nieszczęścia – w umowie najmu powinien znaleźć się zapis, określający stawkę za każdy przejechany ponad określony limit kilometr. Dzięki temu wiesz od razu, ile będzie Cię kosztować jego przekroczenie. Nie należy unikać odpowiedzialności.
Jedną z rzeczy oczywistych, którą jednakowoż warto podkreślić, jest zakaz wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji do elementów konstrukcyjnych samochodu. Dotyczy to zarówno wymiany części, jak i montażu (lub demontażu) dodatkowych sprzętów, np. kamer, lusterek, czy spojlerów. Zasada jest taka, że samochód ma zostać zwrócony wypożyczalni dokładnie w takim samum stanie, w jakim został przekazany wypożyczającemu.
W przypadku niektórych wypożyczalni kierującemu samochodem osobowym nie wolno opuszczać granic Polski lub Unii Europejskiej. W przypadku, gdy chce się wyjechać takim wynajętym samochodem na wakacje poza UE, należy zgłosić taką chęć do wynajmującego, a następnie zastosować się do podjętej decyzji.
Umowa wynajmu może określać ilość osób mających prawo do kierowania wynajętym samochodem. Jeśli zdarzy się sytuacja, że osoba nieuprawniona będzie kierować pojazdem z wypożyczalni i weźmie udział w kolizji, wówczas wszystkie koszty związane z remontami i naprawami spoczywają na głównym najemcy auta. W związku z tym warto również przypomnieć, że wynajętego samochodu nie można wypożyczać za pieniądze lub usługi. Wykrycie takiego stanu rzeczy może prowadzić do zerwania umowy i zapłacenia przez najemcę kary umownej – jej wysokość jest określona w umowie najmu.
Proste zasady, konkretne obowiązki
Wynajem każdego samochodu – czy będzie to Audi, czy Opel – wiąże się z przestrzeganiem wielu oczywistych zasad. Zasady te to oczywiście oddanie samochodu bez bałaganu w kabinie, uzupełnienie baku paliwem do tego samego poziomu, który był podczas wynajmu, a także zadbanie o to, aby auto było czyste i umyte.
Lista rzeczy, których nie wolno w samochodzie robić nie jest długa – dlatego przestrzeganie zasad daje Ci pewność, że po jego zwrocie nie będzie żadnych dodatkowych kosztów związanych z karami za ich złamanie. Warto wziąć sobie do serca zakazy, czego nie wolno w aucie robić i mieć pewność, że nie będzie stresu przy oddawaniu go do wypożyczalni. Zalecamy także dokładnie czytać umowy wynajmu – zwłaszcza te grubsze. Im więcej stron, tym większa szansa na to, że będą tam jakieś nieprzyjemne niespodzianki.
Nie musisz obawiać się ich, jeśli decydujesz na wynajęcie samochodu w Hellocar. W tej wypożyczalni umowa jest jasna i przejrzysta – wszystkie zabronione rzeczy są konkretnie wymienione, nie ma żadnych kruczków ani dopisków drobnym drukiem. Dlatego, jeśli chcesz sobie oszczędzić stresu i niepewności – zobacz naszą ofertę już dzisiaj i przekonaj się, jak proste i przyjemne może być wypożyczenie samochodu!