Leasing samochodu to bardzo popularne rozwiązanie szczególnie wśród przedsiębiorców finansujących firmową flotę, ale coraz częściej również wśród klientów indywidualnych, dla których wzięcie auta w leasing jest atrakcyjną alternatywą dla kredytu. Przed podjęciem decyzji, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie, sprawdź, jakie są najważniejsze plusy leasingu samochodu, a co należy zaliczyć do minusów.
Leasing samochodu – na czym polega?
Leasing samochodu to najprostsza forma finansowania zakupu pojazdu dla firmy. Jest to forma umowy między podmiotem finansującym (leasingodawcą – właścicielem samochodu), a korzystającym (leasingobiorcą, czyli wypożyczającym). Leasingodawca wydzierżawia do użytku na określony czas pojazd leasingobiorcy, który w zamian jest zobowiązany płacić comiesięczne raty.
Leasing samochodu pozwala na użytkowanie wybranego pojazdu bez znacznego obciążania własnych finansów czy sięgania po rozwiązania kredytowe. Biorąc pod uwagę, że często samochody w leasingu to najnowsze modele krótko dostępne na rynku, jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które nie chcą od razu inwestować dużych kwot w wymarzone pojazdy. Jest to też wygodna forma finansowania dla młodych, rozwijających się przedsiębiorstw, które nie dysponują funduszami na zakup nowych samochodów dla pracowników. Dzięki samochodom w leasingu mogą natomiast skorzystać z ulg podatkowych, odliczając od faktur z ratami VAT, a resztę kwoty księgując jako koszt uzyskania przychodu.
Korzystanie z samochodów w leasingu ma wiele zalet, ale warto też poznać wady, aby przed podpisaniem umowy, podjąć świadomą decyzję.
Leasing samochodu – zalety
Jeżeli zastanawiasz się nad skorzystaniem z leasingu samochodu osobowego dla siebie lub swoich pracowników, sprawdź dokładnie dostępne oferty, porównaj je ze sobą i szczegółowo zapoznaj się z warunkami umowy. Poznaj też zalety i wady samochodu w leasingu, aby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.
Leasing samochodu – plusy, o których trzeba wiedzieć:
- Ulgi podatkowe – jako leasingobiorca masz prawo wpisania wysokości rat leasingu w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to duża przewaga nad kredytem, czy pożyczką gotówkową.
- Prostota i dostępność – leasing samochodu jest stosunkowo prosty do otrzymania, zdolność kredytowa nie jest sprawdzana tak restrykcyjnie, jak przez banki udzielające kredytów, jest też zdecydowanie mniej formalności. Cały proces jest jasny i przejrzysty oraz, co ważne, nie obciąża tak zdolności kredytowej, jak np. pożyczka na samochód.
- Niższe koszty – zaletą samochodu w leasingu jest niewątpliwie zwolnienie z podatku PCC i akcyzy samochodowej. Bardzo więc możliwe, że suma wszystkich Twoich opłat okaże się niższa, niż koszt zakupu tego samego pojazdu.
- Możliwość wykupu w korzystnej cenie – często plusem samochodów w leasingu jest możliwość wykupienia ich do dalszego użytku po zakończeniu umowy, w cenie poniżej wartości rynkowej.
- Promocje i oferty specjalne – na pewno opłaci Ci się regularnie sprawdzać oferty specjalne leasingu samochodów oraz aktualne promocje u leasingodawcy – dzięki temu będziesz mieć możliwość skorzystania z atrakcyjnych, limitowanych rozwiązań.
Leasing samochodu – wady
Musisz mieć świadomość tego, że samochody w leasingu mają też minusy i nie jest to idealne rozwiązanie dla każdego. O czym więc warto wiedzieć?
Minusy samochodu w leasingu:
- Nie jesteś właścicielem – wydawałoby się oczywiste, ale warto to podkreślić. Pojazd należy do leasingodawcy i mimo spłacenia wszystkich rat, z końcem umowy nie stajesz się automatycznie nowym właścicielem (nawet, jeśli masz możliwość wykupu).
- Ponosisz koszty ubezpieczenia – za minus leasingu samochodu osobowego można też uznać konieczność opłacania pełnych składek OC i AC. Weź to pod uwagę, szacując koszty.
- Nie możesz modyfikować pojazdu – ponieważ nie jesteś właścicielem, nie możesz dokonywać dowolnych zmian w wyglądzie czy zapleczu mechanicznym samochodu w leasingu.
- Obowiązuje Cię umowa – przez czas, na jaki umowa zostaje zawarta, zobowiązujesz się do terminowych opłat oraz do korzystania z pojazdu na określonych zasadach. Szczegółowe warunki mogą różnić się w zależności od aktualnej oferty czy wybranego pojazdu, ale pamiętaj, że nie masz dowolności działań związanych z dzierżawionym samochodem.
Samochód w leasing – czy warto?
Jeżeli zastanawiasz się nad leasingiem samochodu – czy warto i czy na pewno to dobre dla Ciebie rozwiązanie, postaraj się dokładnie poznać temat oraz możliwe alternatywy. Być może korzystniejsze byłoby dla Ciebie wynajęcie lub po prostu kupno samochodu na własność. Warto sprawdzić, które rozwiązanie jest najlepsze. Na pewno do najważniejszych zalet samochodów w leasingu zaliczysz możliwość użytkowania pojazdów bez konieczności wydawania na raz dużej kwoty pieniędzy, prawo do ulg podatkowych oraz łatwiejszy dostęp do leasingu, niż w przypadku próby wzięcia kredytu, a co się z tym wiąże również lepszą zdolność kredytową.