Chcesz wziąć samochód w leasing, ale wolałbyś znać wcześniej orientacyjną wysokość raty, jaką będziesz płacił co miesiąc za użytkowanie auta? Nie wiesz jak obliczyć ratę leasingu? Dowiedz się więcej na ten temat i skorzystaj z naszego kalkulatora.
Leasing – jak działa?
Leasing to rodzaj umowy, na podstawie której firma leasingowa wynajmuje Ci samochód, a Ty w zamian za jego użytkowanie opłacasz ustalone na początku miesięczne raty. Na zakończenie umowy, która jest podpisywana zazwyczaj na 2-3 lata, możesz zwrócić auto i wybrać inne lub wykupić je, korzystając z korzystnej ceny, stanowiącej najczęściej 1% wartości pojazdu. Podczas trwania umowy rzeczywistym właścicielem czterech kółek jest zawsze leasingodawca. Warto pamiętać, że obecnie z oferty leasingu mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy jak i osoby prywatne. Ta druga opcja coraz bardziej zyskuje na popularności ze względu na możliwość rozłożenia w czasie wydatku na wymarzone auto i stosunkowo niewielkie formalności. Więcej o leasingu przeczytasz w tekście „Leasing samochodów: zalety i wady”
Jak obliczyć ratę leasingu?
Na ostateczną wysokość raty leasingu Twojego auta składa się wiele czynników. Zazwyczaj kalkulacja leasingu sporządzana jest przez firmę leasingową w oparciu o następujące, uzyskane od Ciebie, dane:
-
rodzaj auta, markę i model,
-
cenę pojazdu,
-
preferowany wkład własny przy podpisaniu umowy,
-
preferowany okres leasingu,
-
preferowaną kwotę wykupu (czyli wartość końcową auta).
Na podstawie tych parametrów każda firma leasingowa wylicza propozycję finansowania oraz wysokość raty, biorąc pod uwagę również elementy takie jak odpowiednia marża oraz stopa WIBOR, która określa wysokość oprocentowania pożyczek na krajowym rynku międzybankowym. Wysokość raty leasingowej oraz koszt leasingu można modyfikować w zależności od ustalania jednego z powyższych parametrów.
Dlatego ważne, abyś przed podpisaniem umowy przekazał firmie leasingowej jak najwięcej informacji na temat wysokości wkładu własnego, preferowanej długości umowy czy ceny wybranej marki samochodu. Istotne jest też omówienie wszystkich składowych przyszłych spłat z przedstawicielem wybranej firmy leasingowej.
Jak obliczyć leasing?
Leasing to nie tylko wysokość raty. Na całość kosztów związanych z wynajmem samochodu składają się także inne opłaty. Wśród wszystkich, które będziesz musiał pokryć, można wymienić:
-
opłatę wstępną, poszczególne raty leasingu oraz kwotę ewentualnego wykupu auta,
-
ubezpieczenie komunikacyjne pojazdu,
-
koszty rejestracji,
-
koszty dodatkowe wynikające z tabel opłat dodatkowych lub stałą opłatę administracyjną,
-
koszty dodatkowych ubezpieczeń, na przykład GAP, które zapewnia ochronę wartości leasingowanego samochodu w czasie (sprawdza się w sytuacji kolizji, bo pokrywa różnicę pomiędzy pozostałymi do spłaty ratami, a kwotą odszkodowania wypłaconego z AC),
-
dodatkowo, w przypadku kosztów wynajmu długoterminowego – należy liczyć się z: kosztami serwisowania zgodnie ze wskazówkami leasingodawcy, kosztami za przekroczenie limitu przebiegu, kosztami z tytułu pogorszonego stanu technicznego przy jego zwrocie.
Jak obliczyć leasing samochodu osobowego samodzielnie?
Nie wszystkie wymienione wyżej opłaty występują w każdej firmie leasingowej w takiej samej wysokości. Dlatego bardzo ważne jest zrobienie odpowiedniego rozeznania w tym temacie oraz upewnienie się, jakich dodatkowych usług czy ubezpieczeń potrzebujesz, a z jakich jesteś w stanie zrezygnować, aby obniżyć koszty całego finansowania.
Jeśli nadal zastanawiasz się jak obliczyć ratę leasingu, zawsze możesz się z nami skontaktować i uzyskać niezbędną pomoc. Nasi eksperci w oparciu o Twoje potrzeby i obecną sytuację finansową dokonają analizy warunków i opłat leasingowych oraz zadbają o właściwą kalkulację leasingu.
Pomóc może Ci w tym także nasz kalkulator leasingowy.
Im więcej informacji na temat interesującej Cię oferty wpiszesz, tym łatwiej będzie nam zaproponować Ci konkretną, dopasowaną do Ciebie propozycję finansowania auta i wyliczyć wysokość raty leasingu czy wynajmu długoterminowego (np. Lexus lub Volvo). Na pewno warto, abyś wspomniał o takich kwestiach jak preferowana marka i model auta, długość umowy leasingowej lub umowy najmu oraz preferowany wkład własny.
Zakup samochodu to często decyzja na kilka lat. Dlatego warto rozważyć wszystkie rozwiązania, jakie stwarza nam obecny rynek i wybrać dla siebie najlepsze z nich. Gdybyś brał pod uwagę również inne możliwości zakupu auta, koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem „Sposoby finansowania samochodu”.