Gdy decydujesz się na wzięcie samochodu w systemie leasingowym, pojawia się oczywiście kwestia ubezpieczenia. Leasing ma swoje zasady dotyczącego tego istotnego dla każdego kierowcy aspektu prowadzenia pojazdu – są one oczywiście zgodne z obowiązującymi przepisami. Prezentujemy wszystko, co powinno się na ten temat wiedzieć, gdy bierze się samochód w tej formie kredytowania.
Ubezpieczenie samochodu w leasingu – kto za to odpowiada?
Podobnie jak i w przypadku pojazdu kupowanego na własność, za ubezpieczenie samochodu w leasingu odpowiada jego właściciel. W tym przypadku jest nim firma leasingowa – wszak do momentu wykupu to ona jest nominalnym właścicielem pojazdu. Ale ze względu na specyfikę tej formy udostępniania pojazdu, leasingodawca może scedować na leasingobiorcę konieczność wykupu niektórych polis – może być to AC, OC lub NNW.
Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego OC oraz AC musi mieć każdy pojazd. NNW jest opcjonalne, jednak firma udostępniająca samochód w leasingu może zażądać jego wykupienia – dzięki temu ma pewność, że w przypadku kraksy lub kolizji wszelkie koszty odszkodowania zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Tak więc ubezpieczenia auta w leasingu mogą – ale nie muszą – być w całości pokrywane przez firmę dającą użytkownikowi pojazd w tej formie. Ubezpieczenie w racie leasingu może mieć wpływ na wysokość comiesięcznej raty leasingowej.
Inna sytuacja to taka, w której leasingobiorca ma pozwolenie na samodzielne wykupienie wybranych polis, a firma leasingująca pojazd nie ingeruje w wybór ubezpieczyciela. Częściej jednak spotyka się sytuację, w której jest on wskazany. Wbrew pozorom taki „przymus” nie jest złą rzeczą – wiele zajmujących się leasingiem przedsiębiorstw ma specjalne umowy z ubezpieczycielami, dzięki czemu wysokość ubezpieczenia auta w leasingu może być bardziej ekonomiczna, niż przy samodzielnym wyborze ubezpieczyciela.
Gdzie znajdziesz ubezpieczenia w pakiecie?
Jeśli nie chcesz szukać samodzielnie źródła ubezpieczenia, leasing samochodów z wykupionymi polisami prowadzi Hellocar. Nie tylko zabezpieczają Cię w razie wypadku – w wielu propozycjach wraz z polisami dostępny jest pakiet assistance, dzięki któremu możesz liczyć na pomoc drogową, samochód zastępczy, a także serwis w miejscu, gdzie nastąpiła awaria pojazdu. To znacznie ułatwia życie i pozwala na mocne zredukowanie poziomu stresu występującego w takich sytuacjach – których oczywiście nikomu nie życzymy.
Dlatego, gdy to właśnie u nas decydujesz się leasing samochodu, OC i inne ubezpieczenia masz już „podane na tacy”. Co jednak w sytuacji, gdy masz samochód wzięty w leasing na firmie, a ubezpieczeniem musisz zająć się samodzielnie? Istnieje możliwość wliczenia w koszty zarówno AC, jak i OC oraz NNW – zasady rozliczeń wyjaśniamy szczegółowo w osobnym tekście: Ubezpieczenie samochodu a koszty firmy. Zapraszamy do jego lektury w celu dogłębnego poznania wszystkich informacji na ten temat.
Możesz u nas wziąć w leasing najlepsze modele takich marek jak Dacia, Mercedes czy Seat. Oprócz ubezpieczeń masz także komfortowe wyposażenie, a co ważne – ceny są bardzo przystępne. Tak więc warto pomyśleć, aby tam wybrać leasing samochodu. AC, OC i NNW wliczone w atrakcyjny koszt to dodatkowa zachęta.
O czym pamiętać, mając ubezpieczenie samochodu w leasingu?
Mając ubezpieczenie samochodu w leasingu, musisz pamiętać, że koszty polisy nie zależą od Twojej historii prowadzenia pojazdów w sytuacji, gdy to leasingodawca pokrywa te opłaty. Te mają znaczenie, jeśli leasingujesz auto i samodzielnie płacisz za składki. W obydwu sytuacjach należy mieć na uwadze, że przez okres użytkowania samochodu w leasingu nie będzie naliczane Twoja historia jazdy. Dopiero gdy ukończysz leasing i zdecydujesz się na wykup samochodu, wówczas znowu bezszkodowa jazda zacznie być naliczana w celu przyznania Ci zniżek.
Co zatem z okresem jazdy bezszkodowej leasingowanym samochodem? Cóż – ten czas liczony jest dla leasingodawcy i to jemu przypadają wszelkie benefity z tego tytułu. Nie da się tego w żaden sposób ominąć, jednak nie jest to czynnik, który zniechęcałby do wzięcia samochodu w leasing na korzystnych warunkach.