Od momentu, gdy ogłoszono wprowadzenie projektu Polski Ład, przedsiębiorcy szykują się na pogorszenie swojej sytuacji. Dlaczego? Otóż jedną z wprowadzanych przez niego zmian jest inny sposób opodatkowania wykupu samochodu wziętego w leasing. W jaki sposób odczuje się tą zmianę? Czy da się uniknąć negatywnych konsekwencji planu na rok 2022?
Jak Polski Ład wpłynie na opłacalność leasingu samochodów?
Leasing jest jednym z najchętniej wybieranych przez firmy sposobów na wejście w posiadanie własnego samochodu. Dzięki takiej korzystnej umowie wnosi się pierwszą opłatę (stanowi ją procent wartości samochodu), a następnie korzysta z pojazdu, płacąc comiesięczne raty. Na koniec ma miejsce \ wykup – jeśli firma chce, aby auto przeszło na jej własność, płaci określoną przy podpisywaniu umowy leasingowej ratę i gotowe – samochód jest już jej własnością, za którą nie musi nikomu płacić. Warto również dodać, że gdy firma posiada własny samochód przez okres sześciu miesięcy, od siódmego pojawia się możliwość przeniesienia go do majątku prywatnego – w myśl ustawy o PIT (art. 10 ust. 2 pkt 3) „sprzedaż majątku po upływie 6 miesięcy od nabycia nie powoduje powstania przychodu”.
Wracając do mechanizmów leasingu – w zależności od leasingodawcy wysokość pierwszej oraz ostatniej opłaty to od 1 do 45% wartości pojazdu. Tak szeroki zakres do wyboru udostępnia Hellocar. Jednak niskie i samodzielne ustalane koszty to nie jedyna zaleta dla przedsiębiorców. Leasing jest także korzystny pod względem podatkowym. Raty leasingowe można odliczyć od podatku, wrzucając je w koszty prowadzenia działalności, dotyczy to także zapłacenia wykupu – można od niego odliczyć wysokość podatku VAT.
Ale Polski Ład może zmienić dotychczasowe zasady. Niestety – na gorsze. Otóż jedną z zalet leasingu była wspomniana możliwość przeniesienia samochodu po sześciu miesiącach do majątku prywatnego. Pierwszą zmianą w nowym projekcie jest zwiększenie tego okresu aż do pięciu lat! Ponadto przepisy zakładają, że gdy wykonuje się takie przeniesienie, należy opłacić od niego VAT oraz podatek dochodowy. Tak więc pojawiają się koszty – i to znaczące.
Ponadto zmieni się sposób odliczania kosztów. Teraz jest to VAT od raty leasingowej. Jeśli Polski Ład wejdzie w życie, będzie on naliczany nie od wysokości raty, a… rynkowej wartości samochodu wziętego w leasing. Czyli? Będzie znacznie większy.
Co się zmieni po Nowym Roku?
Jeśli Polski Ład zostanie wprowadzony w życie, nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Ponieważ są one zdecydowanie zniechęcające do leasingu, analitycy przewidują, że wzrośnie zainteresowanie innym sposobem korzystania z samochodów – jest nim wynajem długoterminowy. Ale już teraz wiele firm mających samochody wzięte w leasing decyduje się na ich wykupienie, ponieważ do końca roku operacja ta będzie bardziej korzystna finansowo, niż po Nowym Roku.
Jeśli jednak jesteś przedsiębiorcą i nie masz jeszcze samochodu w leasingu lub też nie chcesz go brać, a także jeżeli masz już leasing, ale nie chcesz wykupywać pojazdu, wówczas warto zwrócić uwagę na ofertę wynajmu długoterminowego. Powodów jest kilka. Pierwszy to szeroki wybór modeli różnych marek – Audi, BMW, Fiat, Ford, Mazda, Mercedes czy Toyota to przykłady pierwsze z brzegu.
Drugi – bardzo wygodne warunki najmu. W jego cenie znajduje się nie tylko sam samochód, ale również dodatkowe korzyści – z ubezpieczeniem włącznie. Ponadto każdy z proponowanych na wynajem samochód ma bogate wyposażenie wewnętrzne – różni się ono w zależności od konkretnego modelu, można jednak zawsze oczekiwać tego, co najlepsze. Kamera cofania, system nagłaśniający czy podgrzewane fotele to jedne z wielu propozycji.
Polski Ład – czy jest się czego obawiać?
Zmiany wprowadzane przez Polski Ład są uzasadnione troską o gospodarkę oraz mają stanowić część walki z narastającą inflacją. Jednak opinie na temat zmian w przepisach są bardzo różnorodne. Większość przedsiębiorców oraz biur podatkowych jest wobec nich bardzo krytyczna, przewidując nawet znacznie pogorszenie sytuacji na krajowym rynku. Niestety, głosów pozytywnie oceniających Polski ład jest zdecydowanie mniej.
Dlatego, jeśli perspektywy płacenia więcej za leasing jest dla Ciebie odstraszająca, już dzisiaj zapoznaj się z ofertą i zobacz, jaki samochód możesz wynająć na potrzeby swojej firmy. A jeśli masz już auto w leasingu – to ostatnie chwile na dokonanie jego wcześniejszego wykupu.