Ubezpieczenie GAP – co to właściwie jest? To pytanie, które pojawia się często na forach motoryzacyjnych oraz zadawane jest ekspertom z branży samochodowej. Zacznijmy od samego rozszyfrowania tego skrótu. GAP to skrótowiec od angielskich słów Guaranteed Auto Protection, czyli „Gwarantowana ochrona samochodu”. A na czym ona polega?
Rodzaje ubezpieczenia GAP
Przeznaczone dla osób biorących pojazd w leasing lub systemie kredytowym ubezpieczenie GAP to – ogólnie mówiąc – ochrona mająca niwelować skutki utraty wartości samochodu. Nie jest niczym dziwnym, że z biegiem czasu nawet najdroższe auto traci na swojej wartości. Jednak mając GAP, możesz zabezpieczyć się przed wyliczaniem wartości pojazdu na bazie np. rat pozostałych do jego spłacenia. Zamiast tego będzie ono traktowane tak, jakby miało wartość rynkową.
Istnieją jego cztery rodzaje:
-
ubezpieczenie GAP finansowe – pokrywana jest różnica między ratami, które mają zostać zapłacone, a kwotą odszkodowania z ubezpieczenia AC;
-
ubezpieczenie GAP indeksowe – zapewnia wypłatę w wysokości ok. 20-30% wartości pojazdu;
-
ubezpieczenie GAP fakturowe –ubezpieczyciel wypłaca różnicę pomiędzy ceną samochodu na fakturze a wartością sprzed incydentu;
-
ubezpieczenie GAP Casco – ubezpieczyciel pokrywa różnicę pomiędzy wypłatą świadczenia z OC/AC a sumą ubezpieczenia zapisaną w umowie AC.
Co naturalne, przy każdej z wymienionych opcji pojawia się zasadnicze pytanie – czy warto zdecydować się na wykupienie takiej ochrony? Odpowiedź na nie może być jednoznaczna, ponieważ wpływ na opłacalność GAP ma wiele czynników – a jednym z głównych jest wiek samochodu. Jednak każde ubezpieczenie tego typu powinno interesować osoby biorące nowy samochód w leasing. Dlaczego?
GAP w leasingu chroni przed płaceniem rat z własnych środków. Indeksowe jest warte polecenia osobom mającym leasing krótkoterminowy (czyli góra na trzy lata), finansowe będzie najbardziej odpowiednie dla leasingobiorców, którzy mają umowę z niskim wkładem własnym, ale wysoką kwotą wykupu pojazdu.
W niektórych przypadkach ubezpieczenie GAP pozwoli Ci… zarobić. Będzie to możliwe w przypadku ubezpieczenia fakturowego – wysokość odszkodowania może przewyższyć kwotę zobowiązania wobec firmy leasingującej, a różnica trafia do Twojej kieszeni.
Kiedy warto pomyśleć o GAP?
Skoro już wiadomo, co to jest GAP, pojawia się kolejne pytanie – czy warto skorzystać z tego rozwiązania? Przede wszystkim musisz pamiętać, że podobnie jak i inne ubezpieczenia, także to nabywa się „dla świętego spokoju”. Czyli – płacisz, ale jeśli nie zdarzy się żaden incydent obowiązujący ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowania, nie odzyskasz wpłaconych środków.
Sam koszt ubezpieczenia GAP różni się w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Jednak analizując oferty na rynku, można stwierdzić, że wysokość ubezpieczenia nie przekracza zazwyczaj 1,2% wartości samochodu. Biorąc jednak pod uwagę, że przy najlepszych ofertach ubezpieczenia suma odszkodowania może odpowiadać nawet 20% wartości pojazdu, jest to inwestycja opłacalna.
Ponadto warto mieć na uwadze, że ubezpieczenie GAP jest dostępne zarówno dla starych, jak i nowych pojazdów. Dzięki temu niezależnie od tego, jakiego rocznika pojazd nabywasz, możesz skorzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje ubezpieczenie GAP. Czy warto? Jeśli wolisz „dmuchać na zimne” – jak najbardziej.
Leasing z GAP w pakiecie
Jeśli nie chcesz tracić czasu na porównywanie ofert i spotkania z agentami ubezpieczeniowymi, warto skorzystać z oferty firmy Hellocar. Oferujemy leasing konsumencki oraz dla firm, a jedną z korzyści, które skłaniają do skorzystania z oferty, jest fakt, że masz w pakiecie ubezpieczenie GAP. Co to znaczy? Odpadają Ci wszelkie formalności związane z podpisywaniem dokumentów. Przy zawieraniu umowy leasingowej otrzymujesz od razu ubezpieczenia.
A ponieważ w Hellocar możesz wziąć w leasing najlepsze samochody uznanych na rynku marek – w tym pojazdy elektryczne, sprawdź już dzisiaj, jakie auta są dla Ciebie dostępne!